Sommarens bostadspriser visar att bostadsrätterna backat med 6,4 procent och sett över ett år med 15 procent.
Kvadratmeterpriset på bostadsrätter i kommunen har på 11 månader backat från 32 000 kronor till strax över 25 000 kronor, en minskning med 15 procent. Även grannkommunen Upplands-Väsby visar en minskning på tre månader med 2,1 procent och för ett år på nästan 12 procent. På villasidan går det ner 5 respektive 8 procent i Upplands-Väsby på tre månader samt ett år. I Sigtuna är det en uppgång på villapriserna med 2,5 procent under sommaren och senaste året så är det en marginell nedgång med 0,7 procent.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.