Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.
Ökningen i Sigtuna är stor men ligger ändå långt ifrån toppnivåerna i Stockholms län. Exempelvis har Solna haft en ökning på hela 3 300% – från 3 till 102 mopedbilar. I grannkommunen Upplands Väsby har antalet ökat med 214%. Totalt i Stockholms län har mopedbilarna ökat med 739% sedan 2014 och nu finns 4 201 fordon registrerade.
För många familjer i Sigtuna innebär mopedbilen en praktisk lösning på vardagspusslet, särskilt där kollektivtrafiken är begränsad. Samtidigt är det en stor ekonomisk fråga. En ny mopedbil kan kosta cirka 5 450 kronor i månaden, inklusive lån och helförsäkring, medan en begagnad variant med lägsta försäkringsnivå kan landa på cirka 1 900 kronor i månaden, enligt ICA Bankens vardagsekonom Magnus Hjelmér.
Utöver inköpskostnaden tillkommer utgifter för körkort, försäkring, service och drivmedel – något som gör att den totala kostnaden kan bli högre än väntat.
Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.