David Lundqvist, ordförande för Grannsamverkarna i Sigtuna kommunFoto: Insändarbild

Kraftig nedgång av bostadsinbrott: Grannsamverkan bidragande orsak

Antalet bostadsinbrott i Sigtuna kommun minskade kraftigt det gångna året enligt siffror från Grannsamverkarna i Sigtuna kommun: -Som ordförande i Grannsamverkarna vill jag gärna påstå att just den utökade organiserade grannsamverkan bidragit till att minska antalet bostadsinbrott 2018. Men det finns förstås andra bidragande förklaringar också, säger David Lundqvist, ordförande för Grannsamverkarna.

Nedgången i antalet bostadsinbrott är enligt David Lundqvist, ordförande för Grannsamverkan i Sigtuna kommun, remarkabel. 2017 anmäldes 192 inbrott i bostad, 2018 var siffran nere på 112 stycken. Det är ungefär på samma nivå som 1997 då 102 stycken anmäldes. Antalet fullbordade inbrott 2018 var 77 stycken, nästan en halvering jämfört med 2017. 35 av inbrotten 2018 klassas som försök.

Flest inbrott förra året skedde i villa/småhus, 60 stycken, och i lägenhet 52 stycken. David Lundqvist, ordförande för Grannsamverkarna i Sigtuna kommun, lyfter fram det faktum att det nu finns ca 130 grannsamverkansföreningar i kommunen, sedan starten 2017 har det levererat 19 nya kontaktombud till polisen som regelbundet håller kontakt med de olika kontakterna runt om i kommunen.
– Jag är övertygad om att fräscha skyltar och bra social sammanhållning på en gata eller ett kvarter får tjuvar att avstå. Hela kommunen borde vara täckt av grannsamverkan, uppger David Lundqvist.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening