Kötiden för att anmäla brott till polisen via 114 14 ökar och är nu 30 minuter rapporterar Mitt i Stockholm.
30 minuter får man vänta för att komma fram till 114 14 för att anmäla brott hos Stockholmspolisen. Det är dubbelt så lång tid jämfört med förra året enligt Mitt i Stockholm. Värst var läget i somras med kötid nästan en timme, i augusti gick de ner något till 49 minuter. – Vi tappade mycket personal i somras och semesteruttaget var högt, det är en förklaring, säger Salar Mennt, gruppchef på polisens kontaktcenter i Stockholm, till Mitt i.
Tidigare var väntetiden knappt en kvart. Siffrorna är dock inte jämförbara menar Salar Mennt, detta eftersom polisen nu inte bara tar upp en anmälan utan även gör en första utredning via telefon. Exempelvis att hålla förhör med målsägande. Anmälningarna via webben ökar också vilket tar arbetstid från operatörerna som ofta behöver komplettera anmälningarna och det i sin tur tar tid från telefontiden.
Polisen uppmanar allmänhet att anmäla mindre brott på nätet och just nu är man i en övergångsfas gällande arbetssätt, när det har satt sig så tror Salar Mennt inte att det är ett problem med långa kötider.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.