En man från Märsta som körde på ett rådjur utan att anmäla det till polisen får böta 14 000 kronor.
I januari i år körde mannen som är i 60-årsåldern på ett rådjur i Märsta. Men mannen stannade inte och anmälde krocken till Polisen. Ett vittne körde efter mannen samtidigt som denne ringde polisen. Efter en kort stund kunde mannen stoppas av patrull. Enligt vittnen så hoppade rådjuret in i bilens sida och sen studsade tillbaka i diket. Mannen uppgav att han inte kände till att något rådjur träffat hans bil. En version som rätten inte anser trovärdig eftersom skadorna på hans bil var stora.
Enligt lag måste man anmäla när man kört på vilt. Mannen döms därför för förseelse mot jaktlagen till totalt 14 000 kronor i dagsböter.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.