Kommuner får införa tiggeriförbud enligt Lidingö, Täby och Danderyds modeller som inte anses strida mot lagen.
Täby, Danderyd och Lidingö har samtliga infört tiggeriförbud och det står klart att inget av dem strider mot lagen. Sigtuna kommun har undersökt möjligheterna men det finns ingen politisk enighet om att gå vidare med frågan.
Kommunerna hade i sina lokala ordningsföreskrifter lagt in regler om att man inte får på ett passivt sätt försöka samla in pengar, exemplevis genom att sitta utanför butiker, skriver SVT Stockholm. I Danderyd och Täby omfattar det också att aktivt samla in pengar, pantbara flaskor och annat som som är återvinningsbart.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.