Kommunen välkomnar ny lag om registrering av livsmedelsverksamhet
Kommunen välkomnar den nya nationella lagstiftningen om sanktionsavgifter för den som inte registrerar livsmedelsverksamhet.
Den som från och med i år inte registrerar verksamhet som hanterar eller producerar livsmedel kan åläggas sanktionsavgift eller i extrema fall dömas till fängelse. – Den här nya lagstiftningen med sanktionsavgifter som beslutats av riksdag och regering syftar till att ge säkrare livsmedel för konsumenten och bidra till en rättvisare konkurrens mellan livsmedelsföretagen. Kommunens invånare och konsumenter som besöker kommunen ska kunna känna sig trygga att äta den maten som serveras på skolan, caféer, restauranger eller när man köper mat i butiker eller online, berättar Magdalena Alehagen, miljö- och hälsoskyddsinspektör Sigtuna kommun.
Kontrollerar 420 verksamheter Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen i kommunen kontrollerar ungefär 420 verksamheter varje år som hanterar livsmedel. De ser till att hanteringen är rätt, exempelvis att livsmedel förvaras i rätt temperatur, att utrustning är hel, eventuella skadedjur och så vidare. Därför är det viktigt att verksamheterna är registrerade så att kommunen kan komma för att göra sina inspektioner. Sanktionsavgifterna som en näringsidkare kan åläggas varierar mellan 2500-75000 kronor och det högsta fängelsestraffet är upp till 2 år.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.