Lokala städbolaget Effekt Svenska AB stämmer kommunen för att ha genomfört en otillåten städupphandling 2016.
Effekt Svenska AB som ägs av märstabon Elias Melki stämmer kommunen på 22 miljoner kronor rapporterar UNT. Bakgrunden är att kommunen 2016 ska ha ställt orimliga krav i en upphandling gällande socialt ansvarstagande. – Det fanns en väldigt luddig fråga om socialt ansvarstagande. Vi svarade så gott vi kunde, men fick inga poäng, uppger Elias Melki enligt UNT.
Melki menar på att kommunen sen inte kunde följa upp hur leverantörerna levde upp till kraven i upphandlingen. Istället tillämpade kommunen andra villkor som var mindre krävande. Vilket då innebär att kommunen genomfört förändringar och anses ha ingått nya städkontrakt som inte konkurrensutsatts, skriver UNT. – Vi har inte fått vara med och tävla om städuppdraget på de här villkoren. För oss är det en stor fråga då vi gått miste om ett städavtal om tiotals miljoner, anser Melki enligt UNT.
Sigtuna kommun bekräftar att man delgivits i ärendet men kommunjuristen Charlotte Heindow menar på att uppföljningen av städavtalet inte varit så bristfälligt som Effekt anser.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.