Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Kommunen söker hem åt nyanlända

Sigtuna kommun som är anvisade 153 flyktingar för 2017 kommer att uppmana kommuninvånare att hyra ut hem eller rum för att få plats med dem: - Jag vet också att det finns många invånare i vår kommun som är intresserade av att ställa upp genom att upplåta ett rum och därför kommer vi gå ut på en kampanj för att hitta dessa, säger Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) till märsta.nu

Flera kommuner i Stockholm har sagt nej till att ta emot flyktingar som nu fått uppehållstillstånd, bland dessa Täby med anledning av att man int har bostäder för dem. Ett beslut som Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) är kritisk mot:
– Det känns tråkigt att de moderatledda kommunerna i Stockholms län inte ville enas kring en fördelningsmodell, utan att det istället blev Länsstyrelsen som då tvingades göra en egen fördelning. Däremot känns det bra att vi nu har ett system där alla kommuner måste ställa upp och inte bara ett fåtal. Vi ska alla ta ansvar. Sigtuna kommuns fördelning blev 153 st under 2017. Lagkravet är att vi ska ordna med bostäder för dessa och vi har för avsikt att följa lagen, meddelar Khalifa.

Khalifa har en ganska klar plan för sig för hur det ska gå till. Enligt honom krävs det 60 bostäder och man för en dialog med SigtunaHem och andra bostadsbolag i kommunen för att få loss bostäder:
– Jag vet också att det finns många invånare i vår kommun som är intresserade av att ställa upp genom att upplåta ett rum och därför kommer vi gå ut på en kampanj för att hitta dessa.

Både SigtunaHem och andra hyresvärdar i kommunen har fleråriga köer, huruvida flyktingarna ska få förtur i köerna kan Khalifa inte svara på. Att hysa in boende i idrottshallar är inte aktuellt. Paviljonger som Stockholm har planer på att uppföra tror Khalifa inte på:
– Det enda som löser bostadsbristen på sikt är att ha en hög takt i bostadsbyggandet, vilket vi har. I vårt nyligen antagna program för bostadsbyggande planeras ca 950 bostäder per år de kommande åren.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening