Sigtuna kommun har förbättrat sin placering i Aktuell Hållbarhets årliga rankning av kommunernas hållbarhetsarbete.
I år hamnar de på plats 34, jämfört med plats 89 föregående år. Rankingen visar att kommunen har en bred satsning inom hållbarhetsområdet och att alla dess verksamheter strävar efter att förbättra sitt arbete inom detta område. Målet är att ge invånarna möjlighet att leva hållbara liv och vara en föregångare inom hållbarhetsarbete. Trots framstegen påpekas att det finns mycket kvar att göra, särskilt med tanke på att kommunen fortfarande har höga koldioxidutsläpp per person.
Rankningen baseras på tre källor: enkätfrågor som kommunen besvarar, extern data om exempelvis naturreservat, ekologisk mat och miljöfordon, samt statistik om koldioxidutsläpp både baserad på konsumtion och geografiskt område.
Ett konkret exempel på deras hållbarhetsarbete är minskning av matsvinn och ökning av ekologisk mat i kök och restauranger, vilket har lett till nomineringar i flera kategorier i White Guide Junior. Kommunen har också en strategi för att gradvis eliminera fossila bränslen inom sina verksamheter, inklusive en övergång till en fossilfri bilflotta och inrättande av en bilpool för tjänsteärenden, med målet att vara helt fossilfria senast 2025.
Bostad Villaägare i Sigtuna har bland de minsta marginalerna i landet efter att bolånekostnaderna är betalda, enligt en sammanställning från jämförelsesajten Zmarta.
Notiser På grund av en olyckshändelse stoppades pendeltågstrafiken till och från Märsta under morgonrusningen. Trafiken är åter igång men med kraftiga förseningar.
Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Notiser Missing People söker nu efter en 14-årig flicka från Märsta som har varit försvunnen sedan tidigt på morgonen den 28 januari. Hon sågs senast vid 05.00-tiden och har sedan dess inte hörts av.
Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.
Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.