Sigtuna fritidscenter är en av tre fritidsgårdar i kommunen

Kommunen hotas av vite efter brister på fritidsgårdar

Arbetsmiljöverket ålägger Sigtuna kommun krav om vite om inte åtgärder vidtas för bättre arbetsmiljö på ungdomsgårdarna.

Skyddsombudet vid Kultur- och fritidsförvaltningen i Sigtuna kommun anmälde kommunen till Arbetsmiljöverket av ett antal anledningar i höstas, bland annat att kommunen ska tillsätta vikarier, att arbetsmiljön utreds, att chefer har utbildning inom arbetsmiljöarbete, att ingen negativ särbehandling förekommer och att arbetstidslagen följs.

Efter en inspektion från Arbetsmiljöverket har man beslutat att kommunen ansvarar för de problem som skyddsombudet tar upp. Om Sigtuna kommun inte vidtar åtgärder kommer man att åläggas vite på 200 000 kronor. Kommunen har till 5:e april att svara och avböjer att kommentera fallet tillsvidare. När svaren blir klara kommer de även att bli en offentlig handling, meddelar Sigtuna kommun.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening