Pernilla Bergqvist (L) och Gill Brodin (C)

Kommunen får ytterligare statliga medel

Regeringen och dess samarbetspartier Liberalerna och Centerpartiet har enats om ytterligare statliga medel till kommunerna: - För oss i Sigtuna, och för alla kommuner och regioner är förstärkningen naturligtvis mycket välkommen, säger Centerpartiets gruppledare Gill Brodin.

Regeringen har tidigare avsatt medel för att förstärka kommunernas finanser tidigare i år och ca 15 miljoner hamnade i Sigtuna kommun. Men med anledning av Coronakrisen har ytterligare medel avsatts och totalt för Sigtunas del rör det sig om 49,6 miljoner kronor för 2020 enligt ett gemensamt pressmeddelande från Liberalerna och Centerpartiet i Sigtuna kommun:
– För oss i Sigtuna, och för alla kommuner och regioner är förstärkningen naturligtvis mycket välkommen. När företagen går på knäna och människor riskerar att bli arbetslösa växer krisen till alla delar av samhället, och vi behöver jobba på flera fronter. Först och främst måste vi se till människors hälsa, men också till andra samhällsfunktioner, säger Gill Brodin, gruppledare för Centerpartiet i Sigtuna kommun.

Pernilla Bergqvist (L), gruppledare:
– Det behövs verkligen. Det ger oss möjlighet att långsiktigt möta de behov som finns här i Sigtuna kommun. Att sedan tillskotten är generella statsbidrag gör att pengarna kan läggas där de som bäst behövs. För planeringen framåt är det avgörande. Det ger kommunen arbetsro.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening