Birgitta Pettersson har varit i Sigtuna kommun i drygt fem år. Foto: Sigtuna kommun

Kommundirektören lämnar uppdraget

Birgitta Pettersson lämnar sin roll som kommundirektör i Sigtuna kommun för att ta över som stadsdirektör i Uppsala.

Med en gedigen bakgrund inom kommunala och statliga verksamheter, har Pettersson tidigare haft ledande positioner inom utbildningssektorn, bland annat som förvaltningschef i Gävle och utbildningsdirektör i Uppsala.

Under sina fem år i Sigtuna har Birgitta Pettersson framgångsrikt lett kommunen genom både stark utveckling och utmaningar, särskilt under pandemin som påverkade Arlandaregionens näringsliv. Hon har hanterat komplexa infrastrukturfrågor och främjat samverkan inom kommunen med invånarna i fokus.

Birgitta ser fram emot sitt nya uppdrag i Uppsala: ”Jag ser verkligen fram emot att med positiv kraft ta mig an uppdraget, tillsammans med alla medarbetare och politiker i kommunkoncernen. Uppsala är en fantastisk kommun och jag ser det som en ynnest att få driva arbetet inom exempelvis kompetensförsörjning, digitalisering och bidra till att fortsätta utveckla Uppsala för både invånare och företagare,” säger hon.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening