Kommunens föreningar kommer att ha en hall mindre under andra halvan av 2020 då Kolsta Sporthall sägs upp.
Kultur- och fritidsförvaltningen säger upp Kolsta Sporthall, en hall som ägs av Swedavia men som Sigtuna kommun har hyrt och låtit föreningar hyra för sina verksamheter. Den har använts av främst fotbollsföreningar men även andra föreningar har nyttjat den.
Då Kultur- och fritidsförvaltningen har ett effektiviseringsuppdrag inför 2021 har man beslutat att säga upp hallen, det kommer efter uppsägningen att finnas nio andra hallar i kommunens egna regi som föreningar kan nytta. Totalt är det 20 organisationer som bedriver verksamhet i Kolsta idag, de kommer att erbjudas tid och plats i andra hallar. Den ekonomiska vinsten uppgår på sikt till 950 000 kronor per år.
Kultur- och fritidsförvaltningen konstaterar samtidigt att effekterna av den slopade Nolltaxan börjar visa sig då det finns fler lediga tider för föreningar att boka. Måndag-torsdag är fullbokade dagar men fredag-söndag finns det fler tider som en effekt av att Nolltaxan togs bort.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.