Köer in mot Stockholm efter olycka i höjd med RosersbergFoto: Skärmdump/trafiken.nu
Köer efter olycka vid Rosersberg
Flera incidenter har inträffade på E4:an södergående mellan Märsta-Rosersberg vilket skapade framkomlighetsproblem i morgonrusningen.
En skåpbil stod i höjd med Arlandastad golf och väntar in bärgning, vid 7.50 kom även larm om en trafikolycka där en tankbil krockat med två bilar. Storstockholms räddningscentral meddelar att det rör sig om en lättare kollision mellan fordonen och att ingen är skadad. Brandkåren har avslutat sin insats på platsen. Framkomligheten begränsades under en timmes tid men klockan 9 är det klart på förbi olyckan.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.