Här förs knivmannen bort: - Han var väldigt aggressiv, berättar ett vittne för märsta.nuFoto: MMS-Bild

Här grips knivmannen

Två män skadades i samband med ett bråk ombord på ett tåg vid Sky Citys tågterminal under eftermiddagen.

Två personer har skadats i samband med ett knivdrama på Arlanda. Polis har en pågående insats där skriver Aftonbladet. Två personer har huggits varav en i bröstet händelsen ska ha skett på ett tåg vid Arlanda i samband med att bråk bröt ut.
– Det jag kan säga är att vi har fått uppgifter om ett bråk på pendeltåget på Arlanda och att två personer har påträffats skadade, säger Anna Westberg, presstalesperson på polisens ledningscentral, till Aftonbladet

Ett vittne berättar för märsta.nu att flertal ambulanser och polisbilar setts åka på E4:an mot Arlanda. Kort efter incidenten greps en man av väktare, polis övertog sedan gripandet. Ett annat vittne berättar för märsta.nu att mannen var väldigt hotfull och aggressiv i samband med att han fördes bort utanför Sky City.

Polisen meddelar att det aktuella tåget där händelsen inträffade är avspärrat och kommer inte rulla vidare. I övrigt påverkar det inte trafiken förbi Arlanda Central. Skadeläget för de knivskurna är oklart men de har förts med ambulans till sjukhus. En teknisk undersökning kommer att genomföras. De skadade är män och den gripne är också en man bekräftar polisen. Omständigheterna till bråket är just nu okända. Rubriceringen är försök till mord.

Uppdaterad kl. 18.50

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening