Skånela kyrka är en av kyrkorna som blir beredskapskyrkaFoto: Sigtuna Kommun/Rosie Alm

Klubbat på KF: Klart med beredskapskyrkor

Som märsta.nu tidigare rapporterat om skulle det i samband med kommunfullmäktige fattas beslut om att kyrkor ska bli beredskapsplatser. Under torsdagskvällen klubbades förslaget.

Sigtuna kommun har utökat antalet trygghetspunkter för att bättre kunna möta invånarnas behov vid en kris. Dessa platser erbjuder viktig information, stöd, laddning av mobiler och enklare förtäring. Sedan 2021 har fyra idrottshallar fungerat som trygghetspunkter, men nu utökas dessa till elva kyrkor inom kommunen. Åtta av dessa ligger på landsbygden, vilket är särskilt viktigt i en kommun med stora geografiska avstånd. Kyrkor valdes som trygghetspunkter på grund av sin igenkännlighet och robusthet. Trygghetspunkterna är inte skyddsrum utan platser för stöd i fredstida kriser.

Läs mer här

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening