Foto: Daniel Asplund/Swedavia

Klimatministern vill inte se en fjärde bana

Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) anser inte att det finns behov av att bygga en fjärde bana på Arlanda säger hon enligt Sveriges Radio Ekot.

Förra veckan rapporterade märsta.nu om en schism i regeringen gällande Arlandas framtida expansion. På lördagen var det dags igen då Miljöpartiets språkrör tillika Miljö- och klimatminister Isabella Lövin intervjuades i Ekot om Arlanda.

Hon sa till Ekot att hon ifrågasätter behovet av en fjärde bana på Arlanda med tanke på att Heathrow som är Europas största flygplats med 80 miljoner passagerare per år klarar sig med två banan.

Flygplatsägaren Swedavia prognostiserar en ökning av resenärer per dag från 74 000 idag till 125 000 per dag inom 20 år.
– Vi måste följa utvecklingen också och vad som sker. Och vi ser ju ett väldigt kraftigt minskat flygande i Sverige idag. Inrikesflyget har minskat med 10 procent, vi ser flera procent minskning till skillnad från tidigare år när det har varit 5-6 procent ökning ända sedan 90-talet, forsätter Lövin.

Lövin tycker även att regeringen borde fokusera på att minska utsläppen från transportsektorn, inte göra stora förändringar och lägga stort politiskt krut på att öka utsläppen.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening