Foto: Daniel Asplund/Swedavia

Klimatministern vill inte se en fjärde bana

Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP) anser inte att det finns behov av att bygga en fjärde bana på Arlanda säger hon enligt Sveriges Radio Ekot.

Förra veckan rapporterade märsta.nu om en schism i regeringen gällande Arlandas framtida expansion. På lördagen var det dags igen då Miljöpartiets språkrör tillika Miljö- och klimatminister Isabella Lövin intervjuades i Ekot om Arlanda.

Hon sa till Ekot att hon ifrågasätter behovet av en fjärde bana på Arlanda med tanke på att Heathrow som är Europas största flygplats med 80 miljoner passagerare per år klarar sig med två banan.

Flygplatsägaren Swedavia prognostiserar en ökning av resenärer per dag från 74 000 idag till 125 000 per dag inom 20 år.
– Vi måste följa utvecklingen också och vad som sker. Och vi ser ju ett väldigt kraftigt minskat flygande i Sverige idag. Inrikesflyget har minskat med 10 procent, vi ser flera procent minskning till skillnad från tidigare år när det har varit 5-6 procent ökning ända sedan 90-talet, forsätter Lövin.

Lövin tycker även att regeringen borde fokusera på att minska utsläppen från transportsektorn, inte göra stora förändringar och lägga stort politiskt krut på att öka utsläppen.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening