Foto: Insändarbild

Klimatförändringar hotar öka skaderisken – åtgärder krävs för att rusta samhällen

De påtagliga effekterna av klimatförändringar ökar risken för extrema väderfenomen som skyfall, värmeböljor och jordskred.

Dessa förändringar resulterar i betydande materiella skador, och trots att skadeersättningar minskat i Sigtuna kommun under senare år pekar experter på behovet av långsiktiga och kraftfulla åtgärder för att skydda samhällen mot dessa utmaningar.

Philip Thörn, hållbarhetschef på försäkringsbolaget If, betonar behovet av robusta åtgärder i en tid av ökande skaderisker till följd av klimatförändringarna.

”Natur- och väderrelaterade händelser har orsakat skador för över 8 miljarder kronor i Sverige de senaste åren. När klimatet förändras och blir varmare förväntas skadorna öka ytterligare”, säger Thörn.

Under 2022 uppgick ersättningarna för naturorsakade skador i Sigtuna kommun till drygt 335 000 kronor för 22 försäkringstagare. Detta står i skarp kontrast till toppåret 2019 då ersättningarna nådde rekordhöga 3,5 miljoner kronor, enligt statistik från branschorganisationen Svensk Försäkring som If har sammanställt.

Thörn understryker vikten av samverkan och nytänkande för att bygga ett mer motståndskraftigt samhälle. ”Klimatanpassningsarbetet behöver öka takten och fokus måste skifta från problem till lösningar samt från planering till genomförande”, tillägger Thörn.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening