Green Cargos bränsletåg som dagligen trafikerar Gävle-BristaFoto: Pressbild/Green Cargo

Klimataktivister protesterade mot bränsletåget

Under förmiddagen protesterade en klimataktivistgrupp vid Brista där flygbränsle dagligen anländer.

Vid 9.30-tiden larmades polis till Brista med anledning av att en klimataktivistgrupp protesterade mot Green Cargos tåg som levererar flygbränsle från Gävle till Brista. Spåren användes inte för varken fjärrtåg eller pendeltåg.
– Polisen som är på plats har identifierat två personer som är misstänkta för olaga intrång. Det finns inte någon påverkan för den tågtrafik som använder de tågspåren som personerna var i närheten av, skriver Polisen på sin hemsida.

I ett uttalande på gruppens facebooksida står det att man stoppade flygbränslet till Arlanda som en del av en global kampanj riktad mot flygets utsläpp som man anser är ”klimatskadliga”. Man är också till att bränslet uppges komma från Ryssland och används för privatjet som är befriade från bränsle- och flygskatt.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening