Foto: Magnus Granhagen

Klart: Möter Önnered i kvalet

Skånela får möta Önnered vilket står klart efter att man besegrat Varberg på fredagen.

Skånela slog Varberg på fredagskvällen i en match där Skånela kunde sluta trea om Kungälv föll mot Helsingborg, men så blev inte fallet. Kungälv besegrade seriesegraren så därmed skiljde nio mål mellan Skånela och Kungälv då lagen slutade på samma poäng. Det innebär att Skånela får möta Önnered i kvalet och Kungälv tar sig an Redbergslid.

Kvalet inleds på tisdag med Skånela hemma, därefter väntar två raka bortamatcher för Skånela. Match 4 spelas i Vikingahallen 16/4 och match fem spelas 23/4. Återstår att se hur långt dessa två lag tar serien. Tränare Jimmy Karlsson har tidigare sagt till märsta.nu att hans lag ska gå in med allt att vinna och inställningen att man kan slå de bättre lagen, Önnered har man dessutom besegrat i Svenska Cupen.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening