Foto: Pressbild

Klart med vårdcentral i Humlegården

Till våren kommer invånarna i Sigtuna stad få tillgång till utökad vård då Sigtuna Vårdcentral flyttar in i Humlegården på Stora gatan: - Planeringen av det exakta innehållet i den äldre delen pågår just nu, men det vi vet säkert är att den ska byggas om och anpassas till en centralt belägen träffpunkt med ett brett och varierat innehåll för såväl unga som gamla. Hela fastigheten kommer bli ett efterlängtat och bra tillskott i centrala Sigtuna, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

I den nyrenoverade fastigheten på över 1 000 kvadratmeter ska vårdcentralen kunna erbjuda lättakut, röntgen och specialistvård inom gynekologi. Med flytten från Olofsgatan kommer vårdutbudet och tillgängligheten att öka markant, bland annat genom utökade öppettider på kvällar.

Humlegården, en fastighet med delar från 1950-talet, förvärvades av kommunen sommaren 2023 med målet att utveckla en samhällscentral verksamhet. Sigtuna Vårdcentral blir den första hyresgästen, och planeringen för en kommande träffpunkt för både äldre och yngre i byggnadens äldre del är igång.

Peter Andersson, samhällsbyggnadschef i Sigtuna, menar att den nya vårdcentralen blir ett stort lyft för stadens vårdtillgång.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening