Sigtuna stadsängarFoto: Illustration/Sigtuna stadsängar

Klart med namn för skola och hall i Sigtuna

Sigtuna stadsängar har klart med namnet för skolan och idrottshallen, det blir Stadsängshallen och Stadsängsskolan.

Sigtuna stadsängar som byggs upp vid Pilsborondellen har fått namnen klara för skolan och idrottshallen, det blir Stadsängsskolan och Stadsängshallen. Namnen har tagits fram tillsammans med representanter frö Sigtuna Hembygdsförening och ska även ha kopplingar till historiken i området. Parken i område kommer att heta Torparängen som anspelar på ett tidigare torp som fanns på platsen.
– Nu har vi en park med ett namn som minner om torpen. Samtidigt kopplar Torparängen till hela områdets namn eftersom ”äng” finns med både i park- och stadsdelsnamnet, säger Anna Toräng i Sigtuna kommuns namnberedning i ett pressmeddelande.

I arbetet med att ta fram namnen har även politiker och tjänstemän inkluderats tillsammans med hembygdsföreningen. Bostadsbolagen Bonava och SigtunaHem har också medverkat.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening