Råbergsskolan flyttar verksamheten under fyra månader.Foto: Skärmdump/Twitter
Här ska låg- och mellanstadiebarn gå, så sent som förra veckan fick polis tillkallas efter ordningsstörningar på biblioteket. Foto: MMS-Bild

Klart med flytt av Råbergsskolan till Märsta Centrum – 250 elever berörda

Råbergsskolan förlägger verksamheten under renoveringen till Kulturskolan i Märsta, något som fått både föräldrar i Rosersberg och på Kulturskolan att reagera med en namninsamling.

Cirka 300 underskrifter hade på kort tid samlats in mot att Sigtuna kommun väljer att flytta Råbergsskolans elever till Kulturskolan i Märsta under tiden som den förstnämnda är i behov av renovering. Kritikerna anser att Kulturskolan är dåligt anpassad för lektionsverksamhet då bland annat danssalarnas golv måste byggas över. Dessutom finns ingen normal skolgård för eleverna och barnen riskerar att hamna ute i Märsta Centrum.

Initiativtagaren till namninsamlingen Peter Naglitch kallar det hela för ett ”brutalt förakt för verksamheter in kulturskolan och ett tecken på att allt tal om kulturens vikt bara är tomma ord”.

Sigtuna kommun skriver på sin hemsida att man står inför ett akut läge och att skolan därför måste utrymmas. Kulturskolan anses vara det enda alternativet just nu, paviljonger, Kolsta och Räddningsskolan i Rosersberg har övervägts. Flytten väntas vara i fyra månader. Skolbussar kommer att ta de 250 eleverna till och från Kulturskolan samt att maten serveras i Kulturskolans lokaler. Barn- och ungdomsförvaltningen vädjar till lärare, elever och föräldrar att gemensamt ta ansvar för att skapa en lugn och trygg miljö den kommande tiden på Kulturskolan.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening