Foto: Humlegården

Klart: Kommunen köper Humlegården

Det står nu klart att kommunen köper Humlegården av Stiftelsen Valjeviken för 35 miljoner kronor.

märsta.nu kunde för ett par veckor sedan avslöja att kommunen avsåg köpa Humlegården. Nu är affären klar efter att ha klubbats i fullmäktige under torsdagen. Kommunen betalar 35 miljoner kronor.
– Det här är ett strategiskt och långsiktigt köp. Vi vill att den här platsen ska fyllas med samhällsviktig verksamhet. En så central och unik plats som det här är, ska komma invånarna till gagn, kommenterar Olov Holst, kommunstyrelsens ordförande.

Exakt vad som ska hända med Humlegården är ännu inte klart, men man har tankar och idéer. Kommunala verksamheter väntas inrymmas.
– Genom det här köpet har vi rådighet att utveckla området på lång sikt. Vi är överens om köpeskillingen och statusbesiktningen är gjord, så min bedömning är att vi kommer kunna få tillträde inom de närmaste månaderna, uppger samhällsbyggnadschef Peter Andersson.

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening