Foto: Pressbild

Dyrare med villa i Sigtuna

Det är klart dyrare med villa i Sigtuna än Märsta. Det framgår när Fastighetsbyrån placerat sin "Sverigevilla" på olika platser i kommunen.

Fastighetsbyrån har låtit placera en så kallad ”Sverigeville” i landets kommuner, det är en 140 kvm villa med 900 kvm tomt med byggår 1980 placerad strax utanför stadskärna. Värderingen har gjorts av lokala mäklare. För Sigtuna kommuns del är det Fastighetsbyrån i Märsta/Sigtuna som bedömt priset för villorna i Märsta, Rosersberg och Sigtuna.

En ”Sverigevilla” i Sigtuna kostar klart mest, 5 miljoner, medan en villa i Rosersberg och Märsta värderas till 4,3 miljoner. I jämförelse med andra platser i länet är villorna i Sigtuna kommun relativt billiga. Mest kostar villan i Äppelviken, 14,5 miljoner, minst i Hallstavik, 1,5 miljoner. I jämförelse med andra platser i Norrort är priserna i Väsby från 5 miljoner och uppåt, som mest kostar villan i Väsby 6,5 miljoner om man vill bo i Bollstanäs. Edsviken i Sollentuna är en annan högvärderad plats med ett villapris på 8,8 miljoner. Kungsängen/Brunna i Bro har ett villapris på 4,8 miljoner.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Så lönsamt är det att flytta till kommunen

Bostad Stockholmare som flyttar från innerstaden till Sigtuna kommun kan spara 1 000 kronor i timmen genom att acceptera en restid på cirka en timme. Det är en ökning med 240 kronor jämfört med förra året, enligt en sammanställning från Svensk Mäklarstatistik och SL.

Spadtag för nytt kvarter i Stadsängarna

Bostad På måndagen togs det första spadtaget för Bonavas bostadsprojekt Sigrids Kulle i Sigtuna stadsängar. Projektet omfattar 33 småhus och är Bonavas första äganderätter i kommunen.

Sigtunaseniorer i gamingprojekt

Nyheter Seniorer från BRF Trollberget i Sigtuna deltar i ett pilotprojekt som Riksbyggen och Tele2 lanserat där syftet är att minska det digitala utanförskapet.

Kommuen lanserar detaljplaneportal

Bostad Nu behöver du inte längre sitta i mail och samtal med kommunens tjänstemän för att få tag i detaljplaner. Kommunen har lanserat en ny detaljplaneportal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening