Skånelas herrar vann klart mot AIK på fredagskvällen
AIK ledde inledningsvis i matchen mot Skånela, men efter dryga kvarten var det Skånela i förarsätet. I paus ledde Skånela med 14-10. Men AIK knappade in en aning i andra och det var bara 2-3 måls skillnad under de första tio minuterna av andra halvlek. Återigen var Skånela starka sista tjugo minuterna av halvleken och man gick ifrån till 34-25 när slutsignalen ljudit. Skånela befäster i och med segern sin tredjeplats och har med en match mer spelad fem poäng ner till femman Rimbo som jagar kval. Skånela möter närmast Kärra hemma i Märsta på onsdag.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.
Handboll Skånela kommer i samband med sin match mot Kristianstad att uppmärksamma psykisk ohälsa. Alla intäkter från matchen går till Skånelafonden som finansierar föreningens samhällsinsatser.
Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
kampsport Sigtuna Budoklubb ka räkna hem två bronsmedaljer från årets svenska mästerskap i judo, efter starka insatser av klubbens deltagare Chinzorig Odhkhuu och Simon Fellin.
Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.
Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Ishockey Wings vann i Hockeyettan för första gången på nio matcher sedan Vårserien inleddes. 3-2 mot Kiruna på övertid efter att Valther Vannar avgjort.
Innebandy Veteran-SM i innebandy för 60+ blev en riktig succé för Sigtuna IF. Klubbens två lag, Sigtuna Blå och Sigtuna Vit, tog sig hela vägen till final och gjorde upp om guldet.
Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.
Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.