Foto: Daniel Iskandar
Foto: Daniel Iskandar
Foto: Daniel Iskandar
Foto: Daniel Iskandar

Klar förlust i hemmapremiären

FC Arlanda föll klart mot Järfälla på Midgårdsvallen inför många intresserade men bara 100 åskådare innanför stängslet.

På grund av coronarestriktioner var det bara hundra åskådare på Midgårdsvallens konstgräs. Men minst lika många hade samlats runt stängslet för att se den första Division 2-matchen i kommunen på nästan tio år. Senast det begav sig var tidigt 2010-tal när Valsta Syrianska var nere och vände upp till ettan.

Det dröjde dock inte många minuter innan bollen hade hamnat bakom Milo Hanna i Arlandas mål. Järfälla anföll längs vänsterkanten, kom runt och fick in en boll i boxen där Lorance Koria petade in den i mål. Chockstart minst sagt. Järfälla hade en bra period i inledningen och hade bud på fler mål. Först mot slutet av halvleken lyfte Arlanda spelet, i halvlekens slutskede fick man en chans från nära håll men den räddade målvakten Sebastian Berglund.

På liknande sätt som i första kom även 2-0 för gästerna. Denna gång kom anfallet från högerkanten och bollen gick in i boxen där Cem Inan var sist på den. Fem minuter senare var det ny snabb omställning från Järfälla, bollen kom in i boxen där Maik Aslan rev ner en framstormande järfällaspelare. Straff och mål av Nader. Därmed ridå ner sista 30 minuterna. Arlanda fick dessutom Aslan utvisad på övertid och får klara sig utan hans tjänster i backlinjen kommande omgång

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening