Foto: Daniel Iskander

Khalifa välkomnar satsningar på Arlanda

Efter att regeringens utredare Anders Sundström presenterat en utredning om flygets framtid i Stockholm har även kommunstyrelsen ordförande Ibrahim Khalifa (S) kommenterat vad det betyder för kommunen.

Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) välkomnar regireningens utredning om att det ska satsas på Arlanda. Han hade dock hoppats på ökade infrastruktursatsningar för att ta sig till och från Arlanda enligt ett inlägg på hans blogg. Khalifa konstaterar tillgängligheten till och från flygplatsen inte klarar av dagens behov. Han vill se en debatt om vilka investeringar som behöver göras omgående för att klara dagens behov:
– Det är inte rimligt att det är stopp på E4:an varje dag, för att staten inte har investerat i erforderlig vägkapacitet. Det är inte rimligt med bara en motorvägsavfart, vilket innebär att hela tillfarten till Arlanda kan stängas av en enda olycka eller att om du missar avfarten får du åka 15 km för att vända, skriver Khalifa.

Khalifa har plöjt igenom den 161 sidor långa utredningen som Anders Sundström presenterat. Han tycker att frakt får för lite utrymme samt att Sundström anser att flygplatsstaden (Airport City) och Arlanda står i konflikt med varandra.
– Snarare skulle jag påstå det motsatta, att den moderna flygplatsen kräver en flygplatsstad. Att det behövs hotell vid en flygplats, är uppenbart. Lika självklart är att närheten till flygplatsen är viktigt för många företag i en allt mer globaliserad miljö, fortsätter Ibrahim Khalifa.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening