Till 2018-års Sigtuna Melodifestival kommer förre märstabon Karl Dyall att vara med i juryn.Foto: Insändarbild/Jari Leinonen

Karl Dyall jury i Sigtuna Melodifestival

Sigtuna Melodifestival i februari har i år lockat till sig Karl Dyall och Jessica Folcker till juryn: - I år har vi 17 deltagande som kommer att framföra sina bidrag antingen med bakgrunds musik eller komp, säger projektledaren Jeanette Leinonen.

Sigtuna Melodifestival arrangeras 21:a februari och vänder sig till personer med funktionsnedsättning. Det blir en proffsig kväll i Kulturum där bland annat Karl Dyall och Jessica Folcker är med i juryn. Karl Dyall som är uppvuxen i Märsta kommer alltså hem till sina gamla kvarter. Konferencier tillsammans med Jeanette Leinonen är Johan ”Plexus” Oldemark från Gladiatorerna:
– Det blir en sprakande show som alla bör se, lovar Jeanette Leinonen.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening