Foto: Magnus Granhagen

Julmarknad i Sigtuna på topplista

Sigtunas Julmarknad har röstats fram som en av landets bästa julmarknader.

SJ Sifo har gjort en undersökning över de bästa julmarknaderna i landet. I den har Sigtuna stads Julmarknad kommit på plats 10. Jul på Liseberg är etta, därefter följer Skansen, Stortorget i Gamla stan, Jamtli i Östersund, Taxinge i Nykvarn, Hueby i Växjö, Falun Gruvas julmarknad, Tjolöholm i Kungsbacka, Kosta i Växjö/Nybro och Sigtuna. Elva julmarknader rankas totalt och bakom Sigtuna finns Örenäs i Helsingborg.

I år kommer Sigtunas Julmarknad att ha en ”Unga Julmarknaden” där unga företagare kan sälja via UF-Företag eller skolklasser. Unga julmarknaden kommer att finnas mellan Stadshotellet och museet.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening