Julia Hussko Smeds gör sig redo för spel i Strands och en flytt till HudiksvallFoto: Pressbild

Julia Huusko Smeds lämnar Skånela

21-åriga Julia Hussko Smeds lämnar Skånela för att spela med Strands som tränas av rosersbergaren Robert Zetterquist.

Robert Zetterquist fortsätter locka skånelaiter till Strands i Hudiksvall. Nyligen meddelades att juniorspelaren Cornelia Eliasson lämnar Skånela för Strands. Nu är det Julia Huusko Smeds som tar klivet över, 21-åringen har spelat allsvensk handboll med Skånela den gångna säsongen.
– Ett mycket bra tillskott och Julia Huusko Smeds passar in i det lagbygge som vi nu tillsammans skapar. Julia Huusko Smeds har många bra egenskapar på plan och är en oerhört lojal person, både på och utanför handbollsplan. Det ska bli oerhört intressant att se Julia Huusko Smeds i den här miljön, säger Strands tränare Robban Zetterquist.

Anledningen till flytten är bland annat att Julia avser studera på Högskolan i Gävle, hon har även besökt staden och fått en bra känsla. Ursprungligen är Rosersberg moderklubben men de senaste två säsongerna har hon gjort i Skånela.
– Jag tycker det ska bli kul och spännande att flytta till nått helt nytt och få känna på det.
Såklart lite nervöst att flytta hemifrån och lämna det som varit självklart här hemma men ser fram emot det också. Jag förväntar mig en rolig och bra säsong och ett lag där alla är villiga att ge allt för att nå nya mål. Av det jag fått se och varit med om redan nu känns det mycket positivt, säger Huusko Smeds i ett uttalande.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening