Foto: Privat

José producerar åt landets hetaste inom hip hop

José Angarita Rivera är en musikproducent från Märsta som släpper nytt tillsammans med sångaren KEV.

José Angarita Rivera har drivit egen musikstudio i Valsta under flera år och spelat med musiker från hela landet samt även en av landet främsta inom hip-hop; VC Barre. José började producera musik redan i 14-årsåldern och har sedan dess utvecklat sina kunskaper inom ljud- och musikproduktion. Han har egna skivstudion Legato Records.

Snart kommer ny låt som José ligger bakom, denna gång med malmöartisten KEV. En låt som heter Dagen kommer och är inspirerad av 80-talets funk kombinerat med modern house.
– Låten handlar om polarisering i samhället med inslag av humor och referenser som många kommer känna igen sig i.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening