Jörgen BlomqvistFoto: Insändarbild

Jörgen tävlade på EM i styrkelyft

Jörgen Blomqvist har tävlat i styrkelyft på EM i Budapest.

Till vardags är Jörgen en stor favorit bland sina 9-åriga hockeyspelare i Wings Team 13. På onsdagen var det dock allvarligare eftersom han var med på EM i styrkelyft för Sverige. EM som denna gång gick i Budapest. Jörgen har förberett sig sedan i november med intensiv träning både enskilt och i grupp tillsammans med andra lyftare.

Jörgen tävlade i klassisk bänkpress. Första lyftet gick på 177,5 kilo dock med lyft på rumpan och därmed ej godkänt. Andra lyftet på samma vikt gick bättre men utan fart på stången berättar Jörgen. Sista lyftet var på 185 kilo men var för tungt för Jörgen som därmed stannade på 177,5.
– Det var första internationella tävlingen för mig och även första i landslaget, så bara att ta sig hit är en lång väg.

Tävlingarna var i klassen Master 1 för lyftare mellan 40-50 år, Jörgen går i 120 kilo+, den tyngsta klassen.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening