Jonas Eriksson, längst till höger, är en av "Drakarna"Foto: Ulrika Malm/SVT

Jonas Eriksson i Draknästet

Sigtunabon och entreprenören Jonas Eriksson är med i Draknästet som sänds i SVT.

Draknästet startar igen på SVT i augusti, i juryn finns sigtunabon Jonas Eriksson med tillsammans med Jacob De Geer, Lena Apler, Sara Wimmercranz och Shervin Razani. Jonas har startat och sålt bolag inom media tidigare, han är delägare i WE samt investerar i spartups.
– Draknästet är ett välkänt format för publiken, som i denna omgång erbjuder en fin plattform för unga människors innovation och drömmar från hela Sverige, säger Anna Luuk Priske, faktabeställare SVT, till SVT Kultur.

Draknästet hissar eller dissar entrepenörer som kommer till Drakarna för att få råd och tips. I spåren av pandemin blev 2020 ett rekordår för nyföretagandet enligt SVT.
– Entreprenörerna har satsat allt på sina affärsidéer – och står nu rustade till tänderna inför drakarna i förhoppning om att få den investering som kan betyda allt för deras fortsatta verksamhet, säger SVT:s projektledare Johan Liljeroth, enligt SVT Kultur.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Stjärnkrögare etablerar i McDonalds gamla lokaler

Näringsliv En ny restaurang kommer att etableras i Arlandastad, där snabbmatskedjan McDonald’s tidigare hade verksamhet. Bakom satsningen står en välkänd stjärnkrögare, vars identitet ännu inte har offentliggjorts. Restaurangen väntas öppna i början av 2026.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening