John Deere spår bra höst
John Deere med etablering i Arlandastad har haft en trög vår och sommar men man spår en fin höst rapporterar tidningen Lantbruk.
John Deeres försäljning av skotare ska nästan ha halverats det värsta halvåret i år samtidigt som konkurrenterna Ponsse och Ecolog ökade, rapporterar tidningen Lantbruk. Enligt ledande experter beror raset på att man gjort några nya modellintroduktioner. John Deere i Arlandastad har knappt 100 anställda och omsatte förra året 2 miljarder kronor.
Dieter Reinisch på John Deere Forestry AB i Arlandastad är dock inte orolig:
– Av någon anledning är vi tröga under första halvåren, så var det även i fjol men vi kom igen. Vi har ett 30-tal maskiner på väg ut nu i sommar och efter det kommer statistiken att se helt annorlunda ut. Vi har även en långsiktig rullande 12-månaderskoll och prognos som visar att vi kommer att hålla ställningarna, säger han till Lantbruk.
En annan anledning till att säljet minskar i Sverige är för att det är hård konkurrens om samma marknad (Norden) från säljbolag i grannländerna.
– Vi jobbar för att våra svenska kunder ska få sina maskiner snabbt och så här långt har vi inga extremt långa väntetider även om vi gärna skulle se snabbare leveranser, fortsätter Dieter Reinisch.