Foto: Insändarbild/Arlanda Jets

Jetsspelare i EM-kval mot Tyskland

Tre spelare från Arlanda Jets är med i det svenska landslaget som på lördagen kvalar till EM mot Tyskland.

På lördagen spelar svenska herrlandslaget i amerikansk fotboll en viktig EM-kvalmatch mot Tyskland inför nästa års EM-slutspel. Båda lagen kommer från segrar över Storbritannien, gruppens tredje lag, där Sverige nyligen vann med ett jämnt 20-19 i en riktig nagelbitare. Tyskland imponerade med en övertygande vinst på 49-11 och är favoriter inför morgondagens drabbning. Tysklands lag är betydligt mer rutinerat, medan Sverige satsar på en yngre trupp som byggs upp för framtiden.

Tre spelare i den svenska truppen har fostrats av Arlanda Jets: Robin Jutwreten, Anton Norling och Jimmy Alonso. Spelarna ser fram emot matchen och är glada att få representera Sverige på Europas högsta nivå. ”Vi är alla tre otroligt taggade inför matchen och ser fram emot att få representera Sverige,” säger de.

Arlanda Jets gör dessutom sin största satsning på flera år och uppmanar alla som är nyfikna på amerikansk fotboll att höra av sig. ”Vi hoppas kunna växa vår sport och välkomnar alla intresserade att testa världens roligaste sport med oss!”

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening