Jesper Östlund och Jimmy Karlsson i Skånelas färger förra säsongenFoto: Magnus Granhagen
Jesper vs Jimmy på lördag
Jesper Östlund lämnade moderklubben Skånela inför säsongen för att leda Hallby från Jönköping, i morgon ställs han mot sin gamla klubb och tränarkompis Jimmy Karlsson: - Det ska bli jäkligt roligt och för egen del kommer det att bli häftigt, säger Jesper till Jönköpingsposten.
Jesper Östlund ville stå på egna ben i tränarkarriären och lämnade Skånela där han var assisterande tränare för att ta över Hallby. I den sjunde omgången ställs hans nya klubb mot den gamla i Jönköping. Hallby har startat piggt med fyra segrar på sex matcher medan Skånela står på samma facit men även två förluster medan Hallby bara noterat en enda förlust. – Det är skönt att vara med uppe i toppen. Jag är jättenöjd med starten. Den är klart godkänd och vi har haft kluriga matcher som vi har lyckats vinna. Det är bara en match som känts som en solklar vinst och det var matchen mot Tyresö. I övrigt har det varit smånervöst inför alla matcher, säger Jesper om starten till Jönköpings Posten.
Han ser fram emot matchen på lördag så klart: – Vi har snackat upp matchen ganska många månader nu. Det ska bli riktigt roligt. Jag ser fram emot det.
I Hallby finns även ex-skånelaiterna Oskar Hedvall och Andreas Söderman. Jesper gör klart för läget att blir det seger så kommer han att reta sina gamla kompisar de närmaste månaderna. Jesper kommer hem till Vikingahallen först 9:e februari.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.