Bilbränderna i helgen beskrivs av Operation Gimles insatschef som ett kvitto på att vi är på rätt väg.
Polisen har under en dryg månads tid slagit till upprepade gånger i Märsta, flera personer har gripits och häktats medan andra släppts i samband med häktningsförhandlingar.
Natten mot lördag brann det dock ett 10-tal bilar på tre parkeringar i Valsta. Något som Operation Gimles Insatschef Martin Wallin ser som ”ett kvitto på att de kriminella känner trycket och tar till desperata åtgärder.”
Fyra personer greps efter bränderna, men samtliga har släppts efterförhör enligt Wallin. Misstankarna kvarstår dock.
Många gripna under helgen: penningtvätt, narkotikabrott, bilbränder mm stod på agendan. Vi är på rätt väg och de bilbränder vi haft i Märsta i helgen ser jag som ett kvitto på att de kriminella känner trycket och tar till desperata åtgärder. Något som ger oss ytterligare ingångar
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.