Polis i Valsta med anledning av att ett hot riktats mot en skolaFoto: MMS-Bild

Polisinsats på skola var falsklarm

Efter en omfattande polisinsats i Valsta med anledning av ett eventuellt hot så har en anmälan om falsklarm upprättats.

Aftonbladet var först med att rapportera om att ett hot undersöktes mot en skola i kommunen. Vittnesuppgifter gör gällande att det rör sig om Valstaskolan där ett flertal polisbilar har setts. En uppgiftslämnare berättar även att polis setts undersöka terräng några hundra meter bort.

Uppgifterna från polisen är just nu knapphändiga, Towe Hägg, presstalesperson vid Polisens ledningscentral, säger till märsta.nu att man undersöker en uppgift som kommit in via SOS Alarm som man undersöker. Det är inte aktuellt med att utrymma skolan, poängterar Towe Hägg.

Vid 13.20-tiden meddelas från Polisens sida att det inte finns något som tyder på att något brottsligt skett eller kommer att ske, man har istället upprättat en anmälan om falsklarm.

Uppdaterad kl. 13.41

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening