RosersbergsvikenFoto: arkiv

Inget farligt föremål i Rosersbadet

Det var inget farligt föremål i Rosersbadet utan en stubbe: - En eloge till de badande på plats som snabbt hörde av sig och sedan medverkade i försöket att få bort föremålet under dagen, säger Pekka Widergren, fritidschef på Sigtuna kommun.

Det var under tisdagen som badande i Rosersbadet larmade kommunen om nått misstänkt vasst föremål i vattnet. Kommunen ryckte ut och undersökte föremålet, snabbt konstaterades det att det inte var en påle eller nått annat vasst utan en stubbe. Men man kunde inte plocka bort stubben under tisdagskvällen utan först nu på onsdag förmiddag avlägsnades det:
– Det visade sig vara en resterna av ett träd, ca 20 cm i diameter. Av någon anledning har naturen lyft upp denna gamla rest av ett tidigare träd, upp ur marken så att det nu kom upp ovan botten. Vid vårens och sommarens badresningar med dykare har stubben ej kunna ses eller kännas, berättar fritidschefen Pekka Widergren för märsta.nu

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening