Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Beredskap för Coronavirus på Arlanda

På Arlanda råder ingen större oro för att Coronavirus ska bryta ut men om det skulle ske så finns beredskap från smittskyddsläkare och kommunen.

Det första svenska fallet av Coronavirus rapporterades på fredagseftermiddagen, en kvinna som flög in via Göteborg och larmade från sitt hem i Jönköping. På Arlanda finns dock ingen större oro för att viruset ska bryta ut:
– Vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer, säger Robert Pletzin, presstalesperson på Swedavia till Mitt i Stockholm.

Arlanda har en tät dialog med inblandade myndigheter enligt Mitt i Stockholm, det finns ingen större oro för att smittan skulle bryta ut på flygplatsen. Robert Pletzin säger vidare att man följer utvecklingen noga ifall läget skulle förändras.
– Just nu förhåller vi oss till att risken är mycket låg.

Sigtuna kommun skriver på sin hemsida att om ett misstänkt fall av viruset skulle dyka upp på Arlanda så blir Miljö- och hälsoskyddsenheten inkopplad:
– Vi följer utvecklingen av coronaviruset, och vidtar de åtgärder som smittskyddsläget kräver, säger Jörgen Johansson, chef på miljö- och hälsoskyddsenheten i Sigtuna kommun.

Arbetet vid misstänkta fall hanteras av smittskyddsläkare vid Region Stockholm.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening