Man får inte flyga drönare inom Arlandas flygzon.Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Ingen misstänkt för drönarflygningarna

Det senaste dygnets drönarflygningar över Arlanda har inte resulterat i något gripande.

Polisen har inlett en förundersökning om brott mot luftfartslagen och skyddslagen efter rapporter om drönarflygningar vid Arlanda, men ingen har ännu gripits rapporterar SVT. Enligt Hans Liwång, professor vid Försvarshögskolan, kan tidpunkten och omständigheterna kring den första drönarflygningen tyda på ett försök att testa Arlandas säkerhetsberedskap. Han utesluter inte heller att en främmande makt kan vara inblandad. Efter den andra drönarflygningen på måndagskvällen tror han att det kan vara en ”copycat”, eftersom sådana händelser ofta tenderar att upprepas.

Swedavia, som ansvarar för flygplatsen, vill inte kommentera detaljer kring säkerhetsåtgärder men betonar att de arbetar dagligen med säkerhet i samverkan med andra myndigheter och aktörer. Säkerheten är deras högsta prioritet enligt SVT:s rapportering

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening