SL har inga planer på att införa krav på munskydd i kollektivtrafiken.
Resenärer i Oslo rekommenderas att ha munskydd, men i Stockholms kollektivtrafik är det inget krav rapporterar SVT Stockholm: – Vill man ha munskydd när man åker kollektivt i Stockholm ska man naturligtvis ha det om det gör att man känner sig tryggare. Men vi som trafikbolag kommer inte att införa något munskyddskrav, säger Claes Keisu, presskommunikatör på SL, till SVT.
Branschorganisationen Tågföretagen skriver i ett pressmeddelande att man inte har några invändningar mot att enskilda resenärer använder munskydd. – Vi har tagit del av ett flertal studier som visar att tågtrafiken inte är en stor spridningskälla för covid-19 och vi anser att diskussionen behöver ta in dessa faktabaserade nyanser, skriver Tågföretagen i ett pressmeddelande.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.