Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Inbrottstjuvar döms efter stöld i Valsta

De två tjuvar som togs på bar gärning i mitten av oktober har dömts till fängelse.

I oktober gick polisen ut och jublade över att man grep två inbrottstjuvar i Märsta som man misstänkte var inblandade i flera andra inbrott i Norrort. Nu har de dömts till fängelse i sex månader respektive villkorlig dom.

Det rör sig om två män, en i 34-åring och en 19-åring. De båda greps tack vare ett rådigt ingripande från en kommuninvånare. Männen bröt sig in i en lägenhet där en person befann sig, hon gömde sig dock på altanen kontaktade sedan anhöriga som ringde polis. En vän till familjen åkte också till lägenheten i Valsta och följde efter tjuvarna tills dess att två poliser anslöt och grep dem.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening