Foto: Pressbild

IKEA-lager till Arlandastad

IKEA etablerar ett distributionslager i Arlandastad: - Med vår nya, närmare och mer flexibla distribution kommer vi närmare Stockholmskunderna på deras villkor. Vi kommer kunna förkorta leveranstiden, öka flexibiliteten, säkra tillgången och förbättra kvaliteten på kundleveranserna, säger Peter Nilsson, Customer Experience Manager, IKEA Sverige, i ett pressmeddelande.

I september öppnar IKEA upp en distributionscentral i Arlandastad. Bring som kommer drifta centralen kommer anställa 90 nya medarbetare för jobbet.
– Vi välkomnar IKEA till vår kommun. Den geografiska placeringen, mellan Stockholm och Uppsala samt som värdkommun för Arlanda, gör Sigtuna kommun till en naturlig plats för logistiskverksamhet. Vi ser fram emot ett långsiktigt samarbete, säger Ibrahim Khalifa (S) kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna kommun, i ett pressmeddelande.

Tanken med centralen är att IKEA ska komma närmare sina kunder i Stockholmsområdet och förkorta leveranstiden bland annat. Kommunens näringslivschef Christer Wikström säger att det är flera fördelar med etableringen.
– För Sigtuna kommun innebär den nya etableringen ytterligare många nya arbetstillfällen i ett redan mycket attraktivt område. Läget är svårslaget; mitt emellan Stockholm och Uppsala med närheten till flygplatsen och E4. Vi har etablerat kontakt med Bring och IKEA för att tillsammans arbeta för att etableringen skall bli så smidig som möjlig.

Avtalet med Bring är på fem år:
– Vi på Bring är stolta över detta samarbete och att vi kan ge IKEA möjligheten till ett ännu bättre konsumenterbjudande. Avtalet är ett bevis och ligger i linje med Brings satsning inom e-handel och konsumentlogistik, kommenterar Tobias Åbonde, ansvarig konsumentleveranser Bring Norden.

Kaune och Schenker samarbetar i Arlandastad

Näringsliv Keune har inlett ett samarbete med DB Schenker i Arlandastad för att hantera lager och logistik på den nordiska marknaden. Partnerskapet inleddes i slutet av 2024 och ger Keune tillgång till DB Schenkers delade lagerlösning, vilket möjliggör effektiv hantering och tillväxt.

Klart för idrottscentrum i Arlandastad

Näringsliv Arlandastad Group och Arwidsro går samman för att utveckla ett idrottscentrum i Arlandastad, något som välkomnas av Sigtuna kommun: – Det är glädjande att se den positiva utvecklingen i Arlandastad och Sigtuna kommun. En satsning som den här skapar nya möjligheter för hälsa och välmående. Idrott och föreningsliv spelar en avgörande roll för barn och ungdomars utveckling, och goda vanor tidigt i livet bidrar till bättre hälsa i vuxen ålder. Det här är ett projekt som stärker vår kommun på flera plan och vi gör det tillsammans, säger Mattias Askerson (M) kommunstyrelsens ordförande.

AJet lanserar ny direktlinje mellan Arlanda och Istanbul

Näringsliv Det turkiska lågprisbolaget AJet, tidigare känt som AnadoluJet, etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW). Den dagliga linjen startar den 2 juni och kommer att förbättra flygförbindelserna mellan Sverige och Turkiet.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening