Olov Holst inviger Halmsjövägens nya delFoto: Arlandastad Group
Huvudgata i Arlandastad invigd
Den nya delen av Halmsjövägen blir huvudgata genom Arlandastad och innebär ökad tillgänglighet och smidigare etablering för kommande verksamheter.
Halmsjövägen öppnar upp för trafik på fredagen och vägen passerar nya F60 Företagspark som är 125 kvadratmeter stor företagspark vilket kommer möjliggöra för ökad tillgänglighet och smidigare etableringar för verksamheter. Vägen är dimensionerad för alla typer av fordon och trafik samt att det finns en generös gång- och cykelbana. – Vår detaljplanering fokuserar på helheten och att skapa en sammanhängande, attraktiv stad där den färdigställda delen av Halmsjövägen är ett viktigt steg i den utvecklingen. Kapaciteten kommer vara fullt utnyttjad om ett antal år men genom att ta investeringen redan nu möjliggör vi en smidigare etablering för kommande verksamheter som ska etablera sig här. Vägen ger utrymme för fler satsningar och nya affärsmöjligheter, säger Jakob Ahlqvist, projektchef för Explore Arlandastad som ägs av Arlandastad Group.
Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) medverkade i samband med invigningen. – Ytterligare en viktig bit läggs nu till alla de fantastiska investeringar som görs runt Arlanda. Den nya vägen möjliggör fortsatt etablering av företag och därmed tillväxt och arbetsplatser i vår kommun, sa Holst.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.