Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Hundägare kan parkera gratis på Arlanda under nyårsafton

På nyårsafton den 31 december bjuder Långtidsparkering P3 Alfa på Arlanda in hundägare och deras fyrfota vänner till gratis parkering mellan kl 21.00 och 01.00. Detta initiativ syftar till att erbjuda en lugnare plats för hundar som kan uppleva ångest till följd av nyårsraketer.

Arlanda, där fyrverkerier inte är tillåtna, kan vara ett utmärkt alternativ för hundägare som vill skapa en trygg och lugn miljö för sina husdjur under nyårsfirandet. För att underlätta för besökarna tillhandahåller flygplatsen hundbajspåsar utanför vänthallen samt toalett- och vattenmöjligheter för hundarna. När du kommer med din bil så tar du en biljett för att öppna bommen, använd sen samma biljet för utfart för att lämna parkeringen. Bakgrunden till initiativet är att det på Malmö Airport varit en del bilar som parkerat i samband med nyår. Nu gör Swedavia det hela mer officiellt i samband med nyår och går ut med att hundar är välkomna till parkeringsplatserna.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening