Foto: Jamshid Jamshidi

Hovrätten frikänner inblandade för mord

Svea hovrätt frikänner fyra personer, varav flera märstabor för inblandning i Forsbymordet.

Fyra personer frikänns för det så kallade Forsbymordet där en man sköts i Valsta och sedan dumpades i en brinnande rishög i Forsby utanför Odensala. En 20-åring dömdes till tolv års fängelse för mord och hans farbror till anstiftan av mord till 16 års fängelse. 20-åringens pappa dömdes för grovt skyddande av brottsling till ett års fängelse och 20-åringens flickvän till ungdomstjänst för skyddande av brottsling.

Nu har dock hovrätten rivit upp domarna då det inte går att med säkerhet slå fast att det var 20-åringen som sköt rapporterar SVT Uppsala. Det finns omständigheter som talar för att farbrodern sköt, därmed går det inte att ställa utom rimligt tvivel vem av de två som sköt.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening