Marie Unander-Scharin, ordförande Kvinnojouren Sigtuna.Foto: Arkiv
Hoppas på stor uppslutning i ljusmanifestationen
På söndag kommer Lucia att krönas i Valsta, samtidigt genomförs en ljusmanifestation mot mäns våld mot kvinnor: - Att kvinnor och barn utsätts för hot och våld är oacceptabelt, uppger Marie Unander-Scharin, ordförande i Kvinnojouren Sigtuna.
För första gången kommer Lucia att krönas i Valsta på söndag, det startar med att kandidaterna visar up sig klockan 12 och en livomröstning kommer sen att ske bland publiken. Kröningen kommer att ske kl. 15.15. Därefter tar en ljusmanifestation mot kvinnovåldet vid. Flera talare har bjudits in, bland annat Marie Unander-Scharin, ordförande i Kvinnojouren Sigtuna och engagerad på både nationell och europeisk nivå mot kvinnovåld: – Ljusmanifestationen är ett sätt att uppmärksamma och ta avstånd från våldet. Det känns bra att föreningar, församlingar och invånare i Sigtuna kommun har en gemensam manifestation, säger Marie Unander-Scharin ordförande för Kvinnojouren Sigtuna.
Arrangör är Valstasatsningen och ordförande Margareta Karlsson hoppas att så många som möjligt sluter upp och tar ställning mot våld mot kvinnor. Ljusen kommer att tändas klockan 16 och därefter hålls en tyst minut.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.